X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آمریکایی که من شناختم

دیده ها و شنیده های من از سرزمین فرصتهای طلایی

کشاورزی در آمریکا (قسمت دوم)

یکشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1385 04:39 ب.ظ نویسنده: امیر نظرات: 10 نظر چاپ

سلام

دوست عزیزی بنام مهدی در قسمت نظرات به من اطلاع دادند که وبلاگ یک ایرانی در آمریکا قبلا توسط آقایی بنام محمد رضا اعلم ایجاد شده. میخواستم اینجا هم پوزش بخوام و هم به اطلاع شما برسونم که نام این وبلاگ به آمریکایی که من شناختم تغییر یافت.

یادمه تو ایران که بودم یه سال پیاز گرون شد، سال بعد همه کشاورزها پیاز کاشتن، نتیجه این شد که سال بعد پیاز اینقدر ارزون شد که برای بعضی از کشاورزها حتی صرف نمیکرد پیاز رو از زمین در بیارن و سال دیگه کسی پیاز نکاشت و این مسئله تا چند سال ادامه داشت.

بطور کلی تو ایران کشاورز تا روزیکه محصولشو میخواد بفروشه با خریدار کاری نداره ولی اینجا تقریبا همه محصولات بنوعی پیش فروش شده هستند. یعنی فروشندگان بزرگ محصولات کشاورزی و کشاورزها قبل از اینکه هر کاری انجام بشه با هم قرارداد میبندن.

اینجا مرغوبیت خاک اندازه گیری میشه، یعنی یه شرکتی میاد مرغوبیت خاک مزرعه شما رو براتون اندازه گیری میکنه و بهتون میگه که مثلا اگر میخواین ذرت بکارین چقدر باید بکارین تا بتونین بیشترین محصول رو بردارین. از طرف دیگه مقدار کود و مواد کشنده حشرات و اینجور چیزها هم توسط گروههای دیگه تهیه میشه. کلیه این اطلاعات بصورت فایلهای کامپیوتری به دستگاهی که دونه میکاره داده میشه و دستگاه دونه ها رو به همون صورت مورد درخواست میکاره. 

یه روز رفتم و اون دستگاه رو از نزدیک دیدم، اول یه تیغه مثل عدد ۷ زمین رو میشکافه، بعدش یه دستگاهی دونه رو در عمق مشخص قرار میده و کود و مواد شیمیایی هم ریخته میشه و بعد هم یه تیغه دیگه خاک رو میبنده.

تا اینجا همه اطلاعاتی بود که مربوط به بخشهای دیگه شرکتمونه و من زیاد در موردنشون نمیدونم. اما اون قسمتی که من روش کار میکنم در مورد مدارهای الکترونیکی و برنامه های کامپیوتری و ایمولیتور ویندوزه. بیشتر تراکتورها و کمباین ها یه کنترلر و یه باس (مثل باس روی کامپیوتر دارن). به کمک کنترلر شما میتونید تراکتور رو بصورت کامل کنترل کنید.  از طرف دیگه همشون مجهز به جی-پی-اس هستن. یعنی سیگنالهای ماهواره رو میگیرن و میتونین با خطای کمتر از یک اینج (۲.۵ سانتی متر) موقعیت شما رو مشخص کنن. یه مانیتور ۱۴ اینچ تاچ اسکرین هم (که در واقع یه کامپیوتر کامله) هم تو تراکتور هست که به جی-پی-اس رسیور و به کنترلر متصله.

وقتی راننده تراکتور رو روشن میکنه، مانیتور تمام اطلاعات لازم رو به راننده میده. از روی سیگنال جی-پی-اس موقعیت رو مشخص میکنه و نقشه هوایی اون مزرعه رو روی صفحه مانیتور میاره و تراکتور در حال حرکت رو نشون میده (البته نقشه بصورت اف-لاین هست). مسیری که تراکتور باید بره (حالا ممکنه برای شخم زدن باشه، برای دانه کاشتن، برای برداشت محصول و یا منظور های دیگه) از قبل مشخص شده و وقتی که راننده تراکتور سیستم رو اتوماتیک بزاره، تراکتور خودش در مسیر از پیش تعیین شده حرکت میکنه و کار خودشو طبق برنامه انجام میده. رودخانه ها، تیرهای چراغ برق، مرز مزرعه به کامپیوتر تراکتور داده میشن و وقتی که تراکتور به یکی از اونها نزدیک میشه بوق میزنه و راننده رو مطلع میکنه که مثلا داری میری تو رودخونه و یا داری میخوری به تیر چراغ برق.

خلاصه اینکه بعضی اوقات شبیه این فیلمهای تخلیه ولی این واقعیت داره.

موفق باشید

امیر کاشانی.